Младата художничка Ивайла Василева вдъхва нов живот на детския отдел на Регионалната библиотека „Светослав Минков“, превръщайки го в пъстро и вдъхновяващо пространство за най-малките читатели. С помощта на четка и богато въображение, тя пресъздава любими приказни герои, които оживяват по стените на детската читалня и създават усещане за вълшебство и уют.
Сред изобразените образи са добре познати персонажи като Червената шапчица, Гъбарко, Мечо Пух, Рапунцел и героите от „Дивите лебеди“. Те не просто украсяват интериора, а създават атмосфера, която насърчава децата да посягат към книгите и да се потапят в света на приказките.
Ивайла Василева е родом от Перник, но последните пет години от живота си прекарва в Германия, където също развива творческите си умения. В момента тя е на финалната права на своето средно образование и активно се подготвя за кандидатстване в Националната художествена академия в София. Амбицията ѝ е да се насочи към специалностите стенопис и сценография – области, които ще ѝ позволят да продължи да работи в мащаб и да създава въздействащи визуални среди.
Любовта към изкуството у Ивайла се проявява още от ранна детска възраст. Самата тя определя себе си като предимно самоук творец, тъй като е посещавала уроци по рисуване само за кратък период. Въпреки това вече има зад гърба си участие в обща изложба в Германия, както и реализирани два проекта, свързани със стенопис.
Работата ѝ в библиотеката е не само творческо предизвикателство, но и лична кауза. Ивайла споделя, че рисува с особено удоволствие любимите герои на децата, вярвайки, че изкуството може да вдъхновява и да създава емоционална връзка с книгите още от най-ранна възраст. Самата тя също е редовен читател на библиотеката, като най-често избира заглавия от отдел „Изкуство“.
Инициативата по обновяване на детската читалня не се изчерпва само с художественото оформление. Регионалната библиотека „Светослав Минков“ предприема и допълнителни стъпки за подобряване на средата, като оборудва пространството с нови, естетически издържани стелажи и удобни пуфове. Така мястото се превръща в още по-привлекателен и комфортен кът за четене, учене и въображаеми пътешествия.
Със своя талант и отдаденост, Ивайла Василева не просто украсява стени – тя изгражда мост между изкуството и литературата, превръщайки библиотеката в пространство, където приказките наистина оживяват.