Изложбата „Салвадор Дали в Двореца на културата – Триумфът на въображението“ бе официално представена пред широка аудитория от представители на културни институции, доброволци, партньори и спонсори, а от 24 април експозицията отваря врати за посетители. Събитието събра ключови фигури от обществения и културния живот, сред които кметът на община Перник Станислав Владимиров, областният управител Георги Недев, както и директорът на Художествена галерия – Перник д-р Галина Декова.
В своето изказване кметът Владимиров подчерта значимостта на културното събитие за града, определяйки го като стратегическа стъпка към утвърждаването на Перник като важен културен център. „Това е изложба, която поставя Перник на културната карта и дава възможност на хората да се докоснат до гения на Дали“, заяви той. Градоначалникът изрази благодарност към екипа на художествената галерия и лично към д-р Декова за професионализма и отдадеността при реализирането на проекта, както и към представителите на бизнеса, подкрепили инициативата.
Международният характер на събитието бе подчертан и от включването на собственика на колекцията Михаел Имхов, който се включи онлайн и изрази удовлетворение от факта, че експозицията намира своя дом именно в България.
Изложбата впечатлява със своя мащаб и разнообразие – тя включва над 300 експоната, от които повече от 150 са оригинални творби. Сред най-значимите акценти са илюстрациите към „Божествена комедия“ на Данте Алигиери, както и картини, графики, дизайнерски решения и бижута, създадени от Салвадор Дали. Посетителите ще имат възможност да видят и реплики на някои от най-емблематичните произведения на сюрреалистичния майстор.
Експозицията ще бъде отворена за посещения от вторник до неделя, между 10:00 и 18:00 часа, до 6 септември 2026 г. Цените на билетите са съобразени с различните категории посетители – 4 евро за ученици, студенти и пенсионери и 8 евро за възрастни.
Събитието не само представя изключително художествено наследство, но и утвърждава ролята на Перник като активен участник в културния обмен, привличайки интерес както от българската, така и от международната публика.