На 26 юни Перник ще отбележи 97 години от обявяването си за град – значима дата, която е част от историята и развитието на един от емблематичните индустриални и културни центрове на България.
По повод годишнината Община Перник и Дворецът на културата организират празничен концерт под надслов „Перник разказва“. Събитието ще се състои от 19:00 часа на откритата сцена пред Двореца на културата и ще събере жители и гости на града в една вечер, посветена на местния дух, традиции и съвременно културно творчество.
Концертната програма ще представи богатата палитра на пернишкия културен живот чрез музика, песен и танц. На сцената ще излязат Камерен оркестър „Орфей“ под диригентството на Райчо Христов, изпълнители от Вокалното студио към АНПТ „Граовска младост“ с ръководител Силвия Симеонова, Танцова формация „Кракра“ към НЧ „Пробуда – 1935“ в квартал Бела вода с ръководител Ирена Андреева, както и възпитаниците на Балетна школа „Ида“ с преподавател Десислава Николова.
Празничният концерт е замислен като своеобразен разказ за Перник – град с характер, история и активен културен живот, който продължава да се развива и да съхранява своята идентичност чрез поколения творци и самодейци.
Годишнината е повод не само за празник, но и за признание към хората, които ежедневно допринасят за облика на града и превръщат културата в жива връзка между миналото, настоящето и бъдещето на Перник.